Our ESL,  Citizenship Test and TOEFL courses are affordable with no hidden fees.  Course prices in both our private classes and our friends & family classes INCLUDE:

    • Application Fee
    • Processing Fee
    • Registration Fee
    • Assessment Fee
    • Book Fee
    • Placement Fee

Nuestro ESL, cursos de examen de ciudadanía y TOEFL son asequibles y sin cargos ocultos. Los precios de nuestros clases privadas y nuestros clases de amigos y familia INCLUYEN :

  • Tasa de solicitud
  • Cuota de procesamiento
  • Cuota de inscripción
  • costo de la evaluación
  • Cuota de libro
  • Tasa de búsqueda

Expensive or Cheap decision image"Cheap" image which stresses our affordably priced classes

Affordable ESL and TOEFL Courses

Our ESL and TOEFL Preparation classes are very affordable especially when you consider:

  • Private tutors charge from $20 to $50 per hour (and often have no set curriculum).
  • Language institute programs are 2 to 4 times more expensive than English Los Angeles.  Language institutes also often have hidden fees such as application fees, processing fees, registration fees, and book fees.
  • Our hourly rate for our private classes is $25.00 per hour (which includes a set curriculum, a textbook and no hidden fees).
  • Our hourly rate per student for our friends & family classes is between $9.38 to $18.75 per hour (which includes a set curriculum, a textbook for each student and no hidden fees).

Crossed out pile of cash imageAffordable Prices image

Included In Our Affordable Prices

Each of our courses:

  • Are led by a college educated teacher with experience.
  • Have a set curriculum.
  • Include a personal textbook for each student to keep.
  • Include 20-hours of class time which meet 5-hours per week for our 4-week courses.  Our students can choose to meet;

5-days per week / 1 hour per day (OR)

4-days per week / 1 hour 15 minutes per day (OR)

3-days per week / 1 hour 40 minutes per day (OR)

2-days per week / 2 hours 30 minutes per day

  • We also offer 2-week courses & 3-week courses with 20-hours of class for student’s with time constraints.

Cheap outweighs Expensive image

Private Course Costs

Friends & Family Course Costs

Enrollment Process

  • Call (213) 880-7612 or use our email contact form to learn more about classes in your area.
  • We offer both private classes ($500 cash) and friends & family classes ($750 cash).
  • New classes start every week
  • Class times are flexible.
  • Class enrollment is by appointment at our Silver Lake location: 932 Maltman Ave, Los Angeles, CA 90026

English Los Angeles Locations

Anaheim   Anaheim Central   Azusa   Brea   Burbank    Camarillo   Cerritos   Corona East   Corona West

El Monte   Downtown   Glassell Park   Glendale   Glendora   Granada Hills   Hollywood   Koreatown

Inglewood   Inglewood East   Irvine East   Irvine North   Irvine West   Lawndale   Long Beach East

Long Beach North   Long Beach West   Montebello   Monterey Park   Newport Beach   Northridge

Orange   Pasadena   Pomona   Riverside   Santa Monica   Seal Beach   Sherman Oaks   Silver Lake

Sierra Madre   South Pasadena   Upland   Upland West   Van Nuys   Westwood   Woodland Hills

_________________________________________________________________________

ESL Typical Cost Article

Below is an article from our Blog section which illustrates the affordable prices for our ESL and TOEFL classes.

English Los Angeles offers affordable prices for our ESL and TOEFL classes.  According to Thumbtack, the average price of an ESL tutor is between $30 to $40 per hour.  While Care.com claims that certified ESL tutors can charge up to $85 per hour.  At English Los Angeles, our Beginner English, Intermediate English, and Advanced English classes are at a $20 per hour rate and our Business English and TOEFL Preparation Classes are at a $22.50 per hour rate.  All of our classes have college educated and ESL/TOEFL certified teachers.  Our classes are taught at multiple locations throughout greater Los Angeles for our students’ convenience.  In short, English Los Angeles affordable ESL and TOEFL class prices are truly a bargain!

How much do ESL lessons cost?

Thumbtack  October, 25, 2017

Students of all skill levels and ages study English as a Second Language (ESL). Professional instructors help students gain basic reading and writing skills, improve conversational proficiency, obtain full literacy and fluency, and achieve professional or academic-level comprehension. Several factors affect the cost of ESL instruction.

Individual lessons

Most instructors offer one-on-one lessons, either at the student’s location or at their own location. Individual lessons typically cost the most expensive because students receive the teacher’s undivided attention. In addition, teacher cannot work with other students during that time, so their ability to earn income is limited. Lesson pricing varies depending on the length of each class, the teacher’s experience and reputation, as well as the geographic location of the lessons. Here are some examples of lesson rates:

  • Maura’s ESL Lessons in New York, New York

    • One-hour individual lesson: $35
  • Three Hats English in San Francisco, California

    • Introductory less: free

    • One-hour individual lesson: $45

    • 90-minute individual lesson: $65

    • Two-hour individual lesson: $80
  • FISV LLC in Los Angeles, California

    • Two-hour individual lesson: $70

    • This teacher charges $35 for each hour but encourages two-hour lessons for adult students because she finds them more effective.

Couples lessons

Some ESL teachers offer group or partner lessons. Typically these lessons cost more overall but less per student. For group instruction, some teachers charge one flat rate for the class, and others charge a reduced rate from their individual price per student. For example, FISV LLC charges $100 per two-hour couple’s lesson, or $50 per hour per couple. The teacher only offers this lesson to couples who live together because they can practice together more easily.

Packages

Most students benefit from ongoing instruction rather than a one-time class. Many teachers offer package deals for lessons, which provides students with per-class savings and secures ongoing business for themselves. In general, students must pre-pay to receive the discount. Here are some examples of package pricing:

  • Maura’s ESL Lessons

    • Three or more hours per week: $30 per hour
  • FISV LLC

    • Four one-on-one classes in one month: $250 per month, which is a $30 savings (or almost one free hour) over purchasing lessons one at a time

    • Four couples classes: $370 per month, which is a $30 savings over purchasing lessons one at a time

Deadlines

If students have a tight deadline, such as last-minute preparation for taking the TOEFL or the GMAT, teacher may need to work at a more vigorous pace with students. Some instructors charge more when the intensity of the lessons is increased or if they need to shift scheduling to accommodate crunch time. FISV LLC sometimes charges up to $45 per hour if there is a deadline of six months or less during which time students must meet a certain proficiency level.

Remote courses

Some instructors offer online classes at their standard rates, and others offer a discounted rate. Maura’s ESL Lessons charges $25 per hour for an individual Skype session and $20 per hour when purchased as a package of 3 or more hours in one week.

Travel fee

Some ESL instructors charge travel fee in addition to their less cost in high-traffic areas such as Los Angeles or for locations outside of their standard service regions. This fee covers the teacher’s extra time and transportation expenses. FISV LLC charges a $35 travel fee for the rare occasions that lessons don’t take place at its headquarters.

Now that you’ve selected the right type of tutor to meet your child’s academic needs, you’re probably wondering, “How much does a tutor cost?” The short answer is: it varies. The average hourly rate for a tutor typically varies and often depends on the tutor’s professional experience. A tutoring agency or center, on the other hand, generally charges a set fee for its services, plus a registration fee. There are also several options for reduced-cost or free.

Private Tutors

  • Individuals generally charge according to their level of education and experience. Expect to pay $12 to $20 per hour for a high school student, and up to $85 per hour for a certified teacher with top-notch experience. A teacher trained and qualified to work with children with special needs will likely charge more. Rates will vary quite a bit depending upon your location, subject, and frequency of the sessions.
  • When you start making inquiries about tutors in your neighborhood, ask about the going rates so you get some sense of the market. Tutors tend to charge more in large cities, where the cost of living is higher. For example, if you live outside of Chicago, check what other Chicago Tutors are charging so you can compare rates. In the same way, if you live in Texas, check what Austin TutorsDallas Tutors and San Antonio Tutors are charging so you can determine the appropriate pay rate in your area.
  • Find out how long each session will be, and whether your child is expected to purchase any special supplies — such as language tapes or workbooks — that could add to the price of lessons.

Tutoring Agencies

  • A tutoring agency will help match you with a tutor. Most agencies charge a registration fee, plus a fee for individual tutors. Rates will be similar to those of a private tutor and go up according to the subject area and the instructor’s level of expertise.
  • Ask about any additional fees, such as charges for extra testing. Also, find out if you are expected to sign a long-term contract with the agency.
  • Make sure you understand the agency’s policies about sessions you cancel — do you have to pay even when your child is sick, or can you reschedule a session for no additional fee? Also ask whether the agency will assign a new tutor if the first one isn’t the correct fit.

Tutoring Centers

  • A tutoring or learning center typically offers a list of classes and corresponding rates. For instance, at Sylvan Learning Center programs start at $95 and increase in price depending on frequency and subject. A one-time registration fee is usually involved at tutoring centers.
  • Set up an appointment to visit the center, have a tour, and speak with a representative about different financing options.
  • Ask about additional fees, such as testing. Find out if you are expected to sign a long-term contract with the center.
  • Find out the refund policy if your child wants to drop a class.

Online Tutor

  • On average, an online tutoring subscription package costs between $40 to $120 per month but can cost even more depending on the number of hours requested.
  • Some online tutor sites offer package bundles, with prices starting at $120, to help save you money.
  • Most online tutoring sites offer a trial period at a discounted price for new users.
  • Typically, an individual online tutor starts at $20 an hour, or more depending on experience.
  • Some sites offer free homework help, but there may be limited quality control, and the response rate might be slow.

Free Services

  • The No Child Left Behind Act in public schools provides tutors to qualified families through Title I Supplemental Services. This service is available in schools that are identified as needing improvement. The tutors must be approved by the state.
  • Some schools provide free on-site tutoring or homework help centers for their students. These are sometimes staffed by older students. Colleges, after-school programs, and community centers also sometimes provide free help centers as a community service.
Google Translate Available For This Page

Learn English      تعلم الإنجليزية      Սովորել անգլերեն      Научи английски      学英语      學英語
Nauči engleskivvv      Učit se anglicky      Õpi inglise keelt      Matuto ng Ingles
Apprendre l’anglais      Lerne Englisch      Μαθαίνω Αγγλικά      ללמוד אנגלית      अंग्रेजी सीखिये
Belajar bahasa Inggris      英語を習う      영어를 배우다      Išmokti angliškai      Англи хэл сурах
انگلیسی یاد بگیر      Uczyć się angielskiego      Aprender inglês      ਅੰਗ੍ਰੇਜੀ ਿਸੱਖੋ
Выучить английский язык      Учити енглески      Aprende inglés      เรียนภาษาอังกฤษ
Вчити англійську      انگریزی سیکھیے      Học tiếng Anh

Get Free Email Updates!

Signup now and receive an email once we publish new content.

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.